خانه مجله دندانپزشکی دیش دال مقالات دندانپزشکی


آیا مرز بین متخصص و عمومی در اندو وجود دارد

زمان مورد نیاز برای مطالعه:۲دقیقه

 آیا مرز بین متخصص و عمومی در اندو وجود دارد

“تخصص” امروزه عبارت دهان پر کنی است. “متخصص شدن” در یک رشته از منظر دندانپزشکی مستلزم عبور از سد امتحان ورودیه،گذراندن کورس های نظری و عملی و در نهایت بعد از متخصص شدن، گذراندن یک امتحان معیار دشوار به نام “بورد تخصصی” می باشد.کسانی که این مراحل را گذرانده اند حائظ شرایطی می شوند که می توانند درمان های پیچیده تری را انجام دهند و نظرات آن ها در آن رشته حکم مرجع را دارد.

فرق بین کار تخصصی و عمومی به مهارت فرد بستگی دارد.اما همه فارغ التحصیلان دانشکده های با سطح استاندارد چه داخلی و چه خارجی، باید بتوانند که سطح معینی از کفایت درمان را از خود بروز دهند.افرادی که نتوانند که این سطح از کفایت را از خود نشان دهند، شایسته امر طبابت نیستند.

اما در این میان در کتاب های درسی مواردی برای سختی سنجی یک درمان ریشه لحاظ شده است که مشابه تریاژ ارتودنتیست ها، مرزی را بین کار عمومی و تخصصی اندو مشخص می کند.فرم دشواری سنجی جامعه دندانپزشکی امریکا (AAE Case Difficulty Assessment Form) در این مورد برای دندانپزشکان عمومی به درد بخور است. چرا که آن ها را به شناخت بیشتر موارد دشوار اندو رهنمون می کند. دید تخصصی در اندو این نیست که ما بتوانیم همه موارد دشوار اندو را دست بزنیم و درمان کنیم ،دید تخصصی به این معنی است که تشخیص دهیم کدام یک از موارد درمان ریشه را نباید دست بزنیم.

آیا متخصصین اندو از اینکه همکاران عمومی در اندو مهارت پیدا کنند متضرر می شوند؟

در مورد بقیه رشته ها علی الخصوص رشته هایی مانند ارتودنسی شاید اتفاقی نظری وجود نداشته باشد اما  افزایش مهارت و توانمندی اندو همکاران عمومی به نفع همه متخصصین این رشته است. عصب کشی در اصل بیشترین حجم کار مطب ها و کلینیک های ما در ایران را تشکیل می دهد.درمان ریشه، پایه ای ترین درمان و زیر بنایی ترین درمانی است که سرنوشت درمان های بعدی را هم تعیین می کند.اندو کار اصلی دندانپزشک است و حق تک تک دندانپزشکان است که درآن مهارت کافی پیدا کنند.

از طرف دیگر درمان ریشه به جرات می توان گفت “پزشکی” ترین قسمت دندانپزشکی محسوب می شود. چون با درد سر و کار داشته و درمانی حقیقی در راستای ذات طبابت( کاهش و رفع آلام بیمار در عین جفظ تمامیت وجودی بیمار) به شمار می رود. در موارد دیگر مثل جراحی و پروتز که دندان بیمار خارج شده یا با پروتز جایگزین می شود ،با وجود رفع آلام بیمار تمامیت وجودی بیمار هرگز حفظ نمی شود.درمان اندو ضعیف ذات کارآیی اندودنتیکس به عنوان یک درمان معتبر تاریخی را زیر سوال می برد و بیماران را نسبت به کلیت دندانپزشکی بی اعتماد می سازد.

اما به راستی آیا مرز بین متخصص و عمومی در اندو وجود دارد؟

پاسخ به این سوال هم بلی و هم خیر است. مرز متباینی بین متخصص درمان ریشه و دندانپزشک عمومی در درمان اندو از نظر حقوقی وجود دارد ولی مرزی بین کار تخصصی و عمومی وجود ندارد و مورد به مورد متفاوت است.توانمندی ها و علاقه افراد مختلف متفاوت است. یک نفر می تواند به دلیل علاقه و استعداد در یک رشته،مهارت بیشتری از خود در آن رشته بروز دهد.تجربه کاری فرد هم بسیار مهم است. یک دندانپزشک عمومی می تواند مهارت هایی داشته باشد که درمان بسیاری از موارد تخصصی را با همان کیفیت انجام دهد اما تاکید اصلی بر روی کیفیت درمان است.

استاندارد درمانی درمان ریشه برای متخصص درمان ریشه و دندانپزشک عمومی یکسان است! یعنی درمان ریشه ای که دندانپزشک عمومی انجام می دهد از نظر کفایت( و نه زوایایی بصری مانند فلیرینگ…) مشابه دندانپزشک متخصص باید باشد. به صرف نداشتن مدرک تخصصی دندانپزشک عمومی نمی تواند طول کارکرد دندان را کوتاه تر (اور) یا بلند تر (اور) از طول کارکرد واقعی بگیرد یا کانالی را پیدا نکند. در صورت پذیرش مسئولیت درمان و عدم ارجاع به متخصص ، درمان ارائه شده حائظ استاندارد درمانی باید باشد.استاندارد درمانی به معنی کیفیت بصری نمای رادیوگرافیک دندان نیست.بلکه کفایت یک درمان در برآورده کردن اهداف مکانیکال و بیولوژیک درمان ریشه را می رساند.

برای  مشاهده قیمت,مشخصات ,انواع و بهترین  نمونه های تجهیزات دندانپزشکی  دیشدال   لطفا کلیک کنید

دیشدال بزرگترین فروشگاه اینترنتی در زمینه دندانپزشکی، با گستره ای متنوع از مواد و تجهیزات مورد نیاز دندانپزشکان محترم، «تجربه ی لذت بخش یک خرید اینترنتی» را به همراه دارد. ارسال به موقع، ضمانت بهترین قیمت و همچنین اصالت برند محصولات، سه اصلی است که دیشدال همواره به آن پایبند بوده و با رعایت آن بستری جامع، جهت دسترسی به برندهای متنوع و مطرح جهانی را به آسانی و تنها با چند کلیک، برای جامعه دندانپزشکی ایران فراهم آورده است. تیم پشتیبان دیشدال در تلاش است که با همراهی کردن شما در این مسیر تجربه ای ماندگار برایتان رقم بزند.