خانم ها در دوران بارداری با چه مشکلاتی مواجه می شوند ؟

با چه مشکلات دندانی خانم ها در طول بارداری مواجه میشوند؟

 

بارداری تغییرات بسیاری را در بدن ما به همراه دارد. اما آن چه که شما ممکن است ضرورتا انتظار نداشته باشید تغییر در سلامت دهان و دندان است. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه میکند تمام خانم های باردار قبل از بچه دار شدن به  دندانپزشک خود جهت مراقبت از حفره های دندان و مساِئل مربوط به بارداری که نیاز به مراقبت دارند مراجعه کنند حتی اگر تصور اینکه باردار هستید را دارید  میبایست به پزشک خود اطلاع دهید. از آن جایی که ممکن است برخی از درمان ها را به تعویق بیاندازید. اگر شما تصمیم بچه دار شدن را دارید باید از مساِئل بهداشت عمومی دندانپزشکی آگاه باشید. بنابراین به طور فعالانه از عهده هر مسئله ای بر خواهید آمد  و از سلامت بهینه دندان در طول بارداری اطمینان پیدا خواهید کرد.

 

- بارداری و التهاب لثه:

التهاب و خونریزی لثه در طول بارداری  رایج هستند. تغییرات در سطوح هورمون در بدن میتواند باعث افزایش گردش خون در ناحیه لثه شود بنابراین خطر التهاب را افزایش میدهد. این تغییرات همچنین رشد پلاک ها را در لثه افزایش میدهند.در نتیجه احتمال عفونت باکتریایی را افزایش میدهد.  این نکته مهمی است که مراقبت خوبی از لثه ها حتی  قبل از بارداری داشته باشید. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان حداقل دوبار در روز , محلو ل آب نمک که لثه ها را در طول بارداری تمیز نگه میدارد استفاده کنید و سعی کنید رژیم غذایی سالم داشته باشید.زیرا پلاک ها میتوانند به آسانی بر روی لثه ها و دندان ها به و جود آیند و به تبع آن پوسیدگی هم میتواند افزایش پیدا کند.

- بارداری و پوسیدگی دندان:

از آن جا که پلاک های دندانی به طور راحت تری در دندان و لثه رشد میکنند, پوسیدگی هم میتواند بالا برود. بیماری های صبحگاهی که میتواند شامل حالت تهوع باشد میتواند پوسیدگی را بالا ببرد. زیرا باعث محیط اسیدی میشود که منجر به ساییدگی مینای دندان میشود. مشکلات دهانی نه تنها برای مادران  بلکه برای کودک نیز میباشد زیرا مسائلی مانند پریودونتیت و پوسیدگی شدید دندان ها خطر تولد نارس را افزایش میدهد. دیابت بارداری و پر اکلامپسی preeclampsia وضعیت خطرناکی است که با فشار خون بالا میزان بالای پروتِئین در ادرار  و تورم در اندام ها مشخص میشود.

 

- تومورهای ( توده ها)  بارداری

بعضی از زنان تومورهای غیر سرطانی را در این دوره تجربه میکنند که اشتباها تومورهای سرطانی نام برده میشوند و در واقع خطرناک نیستند این توده های کوچک بین دندان ها تشکیل میشوند و اغلب در طول سه ماهه دوم بارداری ظاهر میشوند. هچنین به عنوان pyogenic granuloma شناخته میشود و  به آسانی خونریزی میکند و باعث ناراحتی میگردد.در این حالت دندان پزشک شما ممکن است کشیدن دندان را توصیه نماید اما اگر آن ها شما را ناراحت نسازند و بتوانید صبر نمایید متوجه خواهید شد که این توده ها خودشان زمانی که زایمان انجام شد (زمان تولد نوزاد ) از بین خواهند رفت.

 

- شل شدن دندان ها

دندان ها قادر به شل شدن در طول بارداری میباشند حتی اگر لثه های سالمی داشته باشید. با توجه به سطوح بالاتر پروژسترون و استروژن که بر رباط هایی که محافظ دندان میباشند تاثیر میگذارد,  این وضعیت موقتی است و به از دست رفتن دندان منجر نمیشود . اگر تصور میکنید که باردار هستید یا منتظر به دنیا آمدن نوزاد بوده اید سلامت دندان را در اولویت قرار دهید. 

http://www.dentalnews.com/2019/02/14/dental-issues-pregnancy/

 

نظرات بازدیدکنندگان