برخی اصطلاحات رایج و پرکاربرد در دندانپزشکی

برخی اصطلاحات رایج در دندانپزشکی

- گوتا پرکا:

گوتا پرکا یک ماده ترموپلاستیک و بی اثر زیستی (bioinertness) و زیست سازگار (biocompatibility) طبیعی است، بطوری که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن نمی شود و با آن هیچ واکنشی نمی دهد

  

برای خرید این محصول کلیک کنید

- کن کاغذی:

کن کاغذی یک مخروطی با عرض و تقارب متنوع از جنس کاغذ است که در درمان ریشه برای خشک کردن و جذب مواد مایع موجود در کانال ریشه استفاده می گردد. نام دیگر کن کاغذی، کن جاذب(absorbent pointمی باشد.  

برای خرید کن کاغذی کلیک کنید

- کامپوزیت:

 ماده ی پر کننده ی هم رنگ دندان که شامل ذرات شیشه ای در یک رزین پلاستیکی می شود. معمولا به کامپوزیت نور فرابنفش تابانده می شود ولی در برخی انواع دیگر کامپوزیت می توان آن را با مخلوط دو خمیر هم فعال کرد.  مواد خمیری مانند هستند که پزشک با استفاده از آن دندان های پوسیده ، شکسته ، ترک خورده یا سیاه شده را ترمیم می کند از کامپوزیت دندان برای زیبایی دندان هایی که از هم فاصله دارند و یا شکسته اند استفاده می کنند کامپوزیت با مراقبت صحیح ماندگاری بالایی دارد


برای خرید کامپوزیت کلیک کنید

- باندینگ:

اتصال مواد کامپوزیتی به دندان ، باندینگ قابلیت اعمال در هر دو روش مستقیم(کامپوزیت رزین یا سمان گلس آیونومر) و روش غیرمستقیم (ترکیب شده با سمان رزین) را دارد.

                 

 برای خرید باندینگ کلیک کنید

- بی حسی:

  اغلب شامل نورآدرنالین (نور اپی نفرین) می شود که بی حسی را برای مدت بیشتری موثر نگه دارد- و از خونریزی بیش از حد حین جراحی یا کشیدن دندان جلوگیری کند. برخی افراد ممکن است به بی حسی موضعی عکس العمل بدی نشان دهند، مخصوصا اگر بطور مستقیم به رگ ها تزریق شده باشد (راه دقیقی برای شناسایی آن نیست). بی حسی موضعی از طریق بستن موقت راه انتقال سیگنال های عصبی عمل می کند.

برای خرید بی حسی کلیک کنید

- ارتودنتیک (ارتودنسی):

“ارتو” به معنی درست کردن و “دنت” به معنی دندان است. این دندانپزشکان اغلب متخصصینی هستند که دندان ها را با استفاده از براکت های ارتودنسی صاف می کنند. آن ها این کار را توسط گسترش قوس های دندانی (که در طول تکامل از زمان های ماقبل تاریخ پایین آمده است) یا کشیدن بعضی دندان ها برای باز کردن جا انجام می دهند. ارتودنسی ممکن است ثابت یا متحرک باشد.

- ایمپلنت ها:

فلزی-اغلب از فلز تیتانیوم_ “پیچ ها” یا “دندانه ها”ییکه برای قرار دادن به جای ریشه ی دندان ها بکار می روند (که نباید آن ها را با پست که درون ریشه ی دندان قرار می گیرد اشتباه گرفت). می توان از ایمپلنت ها برای تقویت روکش، بریج (پل دندانی) یا دندان مصنوعی استفاده کرد.

- آمالگام دندانی:

آمالگام دندانی ترکیب نصف به نصف جیوه ی مایع و پودر نقره، مس، قلع، روی و سایر فلزات است. آمالگام به دندان نمی چسبد، بنابراین حفره ها به نحوی تراش می خورند که پس از سفت شدن آمالگام بتوانند آن را در خود نگه دارند. زمانی که قرار باشد پس از پرکردگی آمالگام دندانی از اینله استفاده کرد، ممکن است بسیار مخرب باشد، برای مثال، جایی که قرار باشد حفره به سمت سطح دندان تراش بخورد تا در آوردن و چسباندن ممکن شود. آمالگام کمکی به زیبایی دندان نمی کند و همچنین نگرانی هایی در مورد استفاده از این فلزات، بخصوص جیوه در آمالگام دندانی برای سلامتی وجود دارد.


برای خرید آمالگام کلیک کنید

- پین:

زمانی بکار می روند که یک گوشه یا یک نوک دندان از بین رفته باشد. کار پین ها در واقع تقویت مواد پرکردگی است. پین ها ممکن است باعث ترک خوردن داخلی دندان و از بین رفتن عصب شود.

- گلاس آینومر:

 ماده ی مخصوص پرکردگی که شامل ذرات شیشه ای است که در ژل های اسیدی حل شده اند تا ماده ی پرکردگی جامد هم رنگ دندان را شکل دهند. استحکام ساختاری آنچنانی ندارد ولی به عاج دندان پیوند می خورد. معمولا در دندان های شیری بکار می رود. آزاد کننده ی فلوراید است.

 

 برای خرید این محصول کلیک کنید

- آبسه:

 عفونت دندانی، که اغلب به دلیل مردن و متلاشی شدن عصب (پالپ) درون دندان، در نوک ریشه ی دندان ایجاد می شود

- هموستات:

جهت بند آوردن خونریزی لثه در ترمیم های کلاس ll و V و نیز قالبگیری و چسباندن رستورشین های سرامیکی

برای خرید هموستات کلیک کنید

- اچ کردن:

استفاده از ژل اسیدی برای ایجاد سطح سخت میکروسکوپیک روی مینای دندان یا عاج دندان که رزین ها روی آن پیوند می خورند (می چسبند).

برای خرید اسید اچ کلیک کنید

- مینای دندان:

بخش قابل رویت دندان. این لایه ی مرده ی به شدت رسوب کرده عاج زنده ی دندان را پوشش می دهد و سخت ترین ماده در بدن انسان است.

- جرم دندانی:

پلاکی است که رسوب کرده و سفت شده است. برداشتن تخصصی این پلاک نیاز به دندانپزشک یا متخصص بهداشت دارد.

- روکش موقت:

از پلاستیک ساخته شد و با سمان موقت در جای خود قرار می گیرد تا ترمیم دائمی آماده شود (یا نحوه ی بهبود ارزیابی شود، یا غیره).

- سفید کردن دندان (بلیچینگ ):

 سفید کردن دندان را می توان در مطب توسط نور و قرار دادن دقیق ژل یا در خانه توسط تری هایی که مخصوص هر فرد ساخته می شوند و ژل انجام داد. ماده ی سفید کننده به درون دندان نفوذ می کند، ولی با این حال هیچ آسیب بلند مدتی در این مورد مشاهده نشده است. برخی از حساسیت بعد از سفید کردن دندان شکایت می کنند. با اینکه اثرات بلند مدت سفید کردن دندان هنوز بطور کامل مشخص نشده ولی مسلما این کار بسیار کم ضررتر و موثرتر از دیگر روش های درمان دندان تغییر رنگ داده شده، است.

برای خرید بلیچینگ مطب کلیک کنید                     برای خرید بلیچینگ خانگی کلیک کنید

- عصب:

بخش زنده ی داخلی دندان (به نام پالپ هم شناخته می شود) که شامل اعصاب، خون و عروق لنفاوی و باقیمانده ی بافت هایی می شود که در اصل دندان را شکل می دهند. ممکن است بمیرد و در مواقع خاص نیاز به کشیدن یا پرکردگی ریشه داشته باشد.

 - دندان روکش: 

واژه ی مترادف روکش، که از جنس سرامیک یا طلا ساخته شده و یا دارای ساختار درونی فلزی است (بمنظور ایجاد استحکام) که با پرسلن یا چینی (بمنظور حفظ زیبایی) پوشیده شده است. معمولا از کلاهک یا روکش برای پوشش دادن و محافظت از دندان های شکننده، دارای پرکردگی های وسیع یا دندان های عصب کشی شده بمنظور حفاظت از دندان و/یا بهبود ظاهر آن بکار می رود.

- لاینینگ (کف بندی):

 لایه ی نازکی از مواد که روی کف حفره قرار می گیرد تا از پالپ محافظت کند. برخی نگرانی ها در مورد مسمومیت و/یا حساسیت به برخی مواد بکار رفته در مواد لاینینگ وجود دارد.

- عاج دندان:

 همان عاج درون دندان است. عاج یک ماده ی سخت زنده است که توسط تعداد زیادی لوله های کوچک بوجود آمده است که از عصب و منبع تامین خون در مرکز دندان به سمت مینای دندان و سطح ریشه تشعشع می کنند. پوسیدگی  اغلب به مینای دندان نفوذ می کند و سپس از عاج دندان سر بیرون می آورد.

جرم :

واژه ی رایج برای جرم calculus. پلاک رسوب کرده که نیاز به از بین بردن تخصصی دارد.

- درمان عصب کشی (اندودنتیک):

“اندو” به معنای “درون” و “دنت” به معنای “دندان” می باشد. این درمان شامل پاک سازی تمام ذرات زنده ی درون سیستم ریشه ی دندان، ضدعفونی و پر کردن تمام فضا با ماده ی پر کننده ی غیر زنده می شود. پس از درمان، دندان ها ضعیف می شوند و تغییر رنگ می دهند و ممکن است نیاز به روکش یا پوششی برای محافظت از آن ها در مقابل شکستگی احتمالی باشد.

- پست ها:

 معمولا به صورت پیش ساخته یا پست ریختگی هستند. این پست ها درون کانال های پر شده ی ریشه ی دندان مرده قرار می گیرند تا از روکش یا بریج حمایت کنند. برخی پست های غیر فلزی هم اکنون در دسترس هستند.

- آکلوژن:

نحوه ی قرارگیری دندان ها حین استراحت و حین جویدن و بلعیدن.

- کلروفرم:

 به عنوان یک ماده بی‌حس کننده موضعی و حلال در دندانپزشکی به ویژه در درمان ریشه استفاده می شود.

برای خرید کلروفرم کلیک کنید

- آرام بخش خوراکی:

 آرام بخشی والیوم مانند است که پیش از درمان به صورت قرص به بیمار داده می شود. بیمار همچنان کاملا آگاه است ولی کمتر از قبل اضطراب دارد

- آرام بخش وریدی:

 نوعی نیمه بی هوشی که به عنوان آرام بخش استفاده می شود ولی بیمار را بیهوش  نمی کند. از آرام بخش وریدی برای جراحی های ناخوشایند و طولانی مدت یا در صورت ترس بیمار استفاده می شود. این نوع آرام بخش درون دست تزریق می شود. فردی که آرامبخش به او تزریق شده معمولا دچار فراموشی می شود و اتفاقات قبل، حین یا بعد از فرآیند را بخاطر نمی آورد.

برای ورود به بخش فروشگاه مواد ، ابزار و تجهیزات دندانپزشکی کلیک کنید

نظرات بازدیدکنندگان