کامپوزیت دندانپزشکی

انواع کامپوزیت دندانپزشکی

در ابتدا تعریف مختصر از کامپوزیت دندان ارائه میشود، به این صورت که کامپوزیت دندان، ماده ی پر کننده ی هم رنگ دندان که شامل ذرات شیشه ای در یک رزین پلاستیکی است. معمولا به کامپوزیت نور فرابنفش تابانده می شود ولی در برخی انواع دیگر کامپوزیت می توان آن را با مخلوط دو خمیر هم فعال کرد. مواد خمیری مانند هستند که پزشک با استفاده از آن دندان های پوسیده ، شکسته ، ترک خورده یا سیاه شده را ترمیم می کند از کامپوزیت دندان برای زیبایی دندان هایی که از هم فاصله دارند و یا شکسته اند استفاده می کنند کامپوزیت با مراقبت صحیح ماندگاری بالایی دارد. کامپوزیت رزین می تواند  شیشه ای  یا سرامیک باشند . پرکننده های شیشه معمولا از سیلیس شفاف ، دی اکسید سیلیکون ... ساخته می شوندو پرکننده های سرامیکی از زیرکونیا سیلیکا یا  زیرکونیوم اکساید ساخته شده اند.

طبقه بندی 

کامپوزیت ها را میتوان بر اساس اندازه ذرات و شکل آنها به شرح زیر طبقه بندی شوند :

کامپوزیت ماکروفیل، کامپوزیت میکروفیل ، هیبرید، نانو کامپوزیت‌ها، کامپوزیت بالک فیل ، که در ادامه به تشریح هریک میپردازیم 

کامپوزیت ماکروفیل 

اولین نسل کامپوزیت هایی  میباشند وارد حوزه دندانپزشکی شدند دارای ذراتی 5 تا 10 میکرون است که در مقایسه با سایر کامپوزیت ها  درشت تر میباشند که باعث میشود از مقاومت خوبی برخوردار باشند اما همین مسئله باعث سخت تر شدن کار دندانپزشک برای  پولیش سطح ترمیم شود.

کامپوزیت میکروفیل

نسل بعدی کامپوزیت ها ، میکروفیل ها میباشند که دارای ذراتی کوچکتر از 0.4 میکرون میباشند که نسب به کامپوزیت های نسل قبل ، ریز تر میباشند ، در نتیجه از مقاومت کمتری برخوردار میباشند ولی کارپزشک برای پرداخت و پولیش سطح دندان آسان میباشد، بناربراین در برایرفشار هایی که به دندان وارد میشود ، نمیتوانند مقاومت کنند.

کامپوزیت هیبرید

کامپوزیت هیبرید برای بدست آوردن مزایای هردو کامپوزیت ماکروفیل و میکرو فیل طراحی شده اند اشاره کرد. این نوع ماده به دلیل یکدست نبودن سطح ترمیم، باعث کاهش تاثیر پولیش و خاصیت بازتاب‌کنندگی می‌شود.

نانو کامپوزیت‌ها

کامپوزیت نانوفیلد دارای اندازه ذرات پرکننده 20-70 نانومتر میباشند. نانوذرات  فرم واحدهای نانوساختار هستند و به عنوان یک  واحد مجزا عمل می کنند در حقیقت ذرات نانو کامپوزیت به یکدیگر متصل شده اند که مهم ترین خصوصیت و ویژگی این نوع کامپوزیت ها میباشد که باعث ایجاد قدرت و مقاومت بالا و قابلیت پولیش و پرداخت آسان برای دندان است با این وجود رزین های نانوفیلد با توجه به حجم زیاد پرکننده، برای انطباق با حاشیه حفره دشوار است

کامپوزیت بالک فیل

کامپوزیت بالک از ذرات سیلیس و زیرکونیوم غیر متراکم  تشکیل شده است، که برای کاهش مراحل درمان  با امکان کیور شدن از طریق عمق افزایشی 4-5 میلی متر و کاهش فشار در بافت دندان باقی مانده ، طراحی شده است.

برای ورود به بخش فروشگاه کلیک کنید

نظرات بازدیدکنندگان