خانه مجله دندانپزشکی دیش دال مقالات دندانپزشکی


فایل های روتاری چرا می شکنند

زمان مورد نیاز برای مطالعه:۲دقیقه

فایل های روتاری چرا می شکنند

هر دندانپزشکی که کارهای اندو را انجام میدهد تجربهی پیامدهای گوناگونی که موفق و یا ناموفق بوده اند را دارد. در طی آماده سازی کانال ریشه، خطر شکست وسایل اندودنتیک وجود دارد. وقتی که وسیلهای میشکند موجب تحریک استرس به میزان قابل ملاحظهای برای دندانپزشک میشود.در حقیقت وسایل شکسته شده سبب استرس برای بیمار و دندانپزشک میشود که این رخداد را به طور شایع میتوان به یک فایل شکسته شده نسبت داد. 

امروزه با متداول شدن سیستمهای روتاری دندانپزشکان می توانند یک آماده سازی ایده آل و عاری از خطا را با این سیستمها انجام دهند ولی شکستن فایلها در کانالهای کرودار باعث عدم موفقیت درمان در دراز مدت شده که نهایتا منجر به دلسرد شدن کلینیسین از کاربرد ستهای روتاری می گردد.

فایل روتاری فایل روتاری آی ریس FKG iRace

فایل های روتاری چرا می شکنند؟

ساده ترین علت شکستن فایل های روتاری افزایش تورگ ( گشتاور) است .( گشتاور یک کمیت فیزیکی در حرکت چرخشی است که به بزرگی نیرو و مسیر و مکان اثر نیرو بستگی دارد، گشتاور نسبی است و نسبت به یک نقطه سنجیده می شود). حال چه می شود که گشتاور افزایش پیدا می کند؟

مهم ترین دلیل افزایش تورگ(گشتاور) فشار زیاد است.نباید به  فایل روتاری فشار بیش از حدی وارد شود.گفته شده است که فشاری که باید برای نگه داشتن یک فایل روتاری در داخل کانال باید اعمال شود ،به اندازه فشاری باید باشد که به نوک یک مداد تیز برای نوشتن وارد می شود!

گشتاور ( تورگ) بالا باعث تغییر شکل فایل ها می شود و به محض مشاهده این تغییر شکل باید عطای آن فایل را به لقایش بخشید! چون به زودی زود می شکند! تورگ مورد نیاز فایل های روتاری با هم متفاوت است. ولی آناتومی کانال هم عامل بسیار تعیین کننده در احتمال شکستن فایل متعاقب تورگ های مختلف است.هر موقع احساس کردید به فایلتان دارد فشار زیادی وارد می شود، سریع آن را با یک فایل با تیپر کمتر ( بیشتر در کراون داون) یا سایز کوچکتر (بیشتر در استپ بک) عوض کنید.


سرعت (Rpm) استفاده از فایل های روتاری مختلف با هم ممکن است متفاوت باشد.توجه کنید فایل های با سرعت بالا را تعداد دفعات کمتری می توان استفاده کرد. در عین حال که آماده سازی بهتر و حس لمس بهتری با فایل های سریع تر دارید. موتورهای روتاری به دلیل کنترل دقیق تر تورگ و سرعت و خاصیت برگشت معکوس اتوماتیک (اتوریورس) در کاهش حوادث فایل های روتاری و افزایش عمر و کارایی آن ها می توانند احتمالا تاثرگذار باشند.

    

خب چی کار کنیم که نشکنه؟!

اولا مهارت و تسلط دندان پزشک مهمترین اصل میباشد.

    

مساله بعدی تکنیک instrumentation

تحقیقات نشان داده بهترین شکل crown-down هست!  یه نکته ای که شکست رو کاهش میدهد اینه که بهتره تا طول کارکرد رو به طور دستی آماده کنیم با فایل های دستی! 

     

  

توصیه های کلی برای خرید فایل های روتاری

انتخاب فایل NiTi از اهمیت بالایی برخوردار است. هرگز از مارک های ناشناخته، کپی ها و اجناس نامرغوب استفاده نکنید.  شما قرار است در قبال شکستن فایل داخل کانال اعصابتان خرد شود، درمانتان شکست بخورد و پاسخگو باشید 

برای مشاهده ,خرید, قیمت , فایل های روتاری  کلیک کنید 

دیشدال بزرگترین فروشگاه اینترنتی در زمینه دندانپزشکی، با گستره ای متنوع از مواد و تجهیزات مورد نیاز دندانپزشکان محترم، «تجربه ی لذت بخش یک خرید اینترنتی» را به همراه دارد. ارسال به موقع، ضمانت بهترین قیمت و همچنین اصالت برند محصولات، سه اصلی است که دیشدال همواره به آن پایبند بوده و با رعایت آن بستری جامع، جهت دسترسی به برندهای متنوع و مطرح جهانی را به آسانی و تنها با چند کلیک، برای جامعه دندانپزشکی ایران فراهم آورده است. تیم پشتیبان دیشدال در تلاش است که با همراهی کردن شما در این مسیر تجربه ای ماندگار برایتان رقم بزند.