کمک تكنولوژي برای افزایش کار دندانپزشكي

کمک تكنولوژي برای افزایش کار دندانپزشكي

دندانپزشكي هم علم و هم هنر است و دندانپزشك براي درمان علاوه بر دانش دندانپزشكي بايد از دستان هنرمندي نيز برخوردار باشد.
معمولا آن دسته از دندانپزشكاني كه با وجود داشتن دانش علمي بالا از هنر دندانپزشكي برخوردار نيستند در كار عملي، دندانپزشكان موفقي محسوب نمي شوند.حدود يك درصد دندانپزشكان از دانش علمي بالا و هنر دندانپزشكي برخوردارند كه اين افراد جزو چهره هاي شاخص دندانپزشكي محسوب مي شوند و تعدادشان هم بسيار اندك است.
به گفته رييس دومين كنگره كشوري انجمن دندانپزشكي ايران، تكنولوژي به افرادي كه از هنر دندانپزشكي بهره مند نيستند، كمك چشمگيري مي كند.


بدون شک دید بهتر، درمان بهتری فراهم می کند

. امروزه بیش از 80 درصد دندانپزشکان از تجهیزات بزرگنمایی استفاده می کنند و این خبر بسیار خوشایندی است. طبیعتاً هرچه تصویر بزرگتر باشد، دقت کار بیشتر خواهد شد. اما دندانی که در مقیاس بسیار زیادی بزرگ شده باشد، مدیریت دشوارتری دارد. پس چگونه می توان از هر دو مزیت "دقت" و "تسلط" به طور همزمان بهره برد؟

نگاهی بیندازیم به دو محصول ارائه شده از سوی کمپانی Orascoptic. یکی از آنها EyeZoom است؛ یک لوپ تک فریمی با بزرگنمایی تنظیم پذیر و قابلیت 3، 4 و 5 برابر کردن ناحیه. یک ابزار فوق العاده مفید برای مطب های شلوغی که دندانپزشکان به دنبال سرعت بالاتر بدون کاهش کارایی هستند.

technologies in dentistry

گزینه بعدی، OmniOptic است. یک لوپ قدرتمند با قابلیت های باور نکردنی و تلسکوپ قابل تعویض. از محدوده بزرگنمایی 2/5 تا 5/5 پشتیبانی می کند و بر خلاف محصولات مشابه، امکان تعویض تلسکوپ را بر اساس تغییر نیاز کاربر (بدون احتیاج به تعویض لوپ) برای او فراهم می نماید.

 هندپیس های الکترونیکی ابزارهای روزمره و همیشگی دندانپزشکان

هندپیس های بادی (توربین) با سرعتی بین 300000 تا 400000 دور در دقیقه می چرخند و با فشار هوا کار می کنند. اما نقطه ضعف بزرگ، گشتاور آنهاست. مواد متراکمی مانند طلا و زیرکونیا، سرعتشان را کم می کند؛ بر خلاف هندپیس های الکترونیکی که دارای گشتاور ثابتی هستند. یک توربین هوایی در حین پروسه پرپ، در محدوده ای بین 150000 تا 20000 دور در دقیقه عمل می کند و بنابراین برای عملکرد موثر روی ساختار دندان، به نیروی اضافه ای نیاز دارد. اما همین گشتاور پایین، در بعضی پروسه ها مفید واقع می شود و با بهینه سازی تشخیص مارجینال ها، می تواند رستوریشن های بهتر و تمیزتری به ارمغان آورد.

علاوه بر این، برای بیمارانی که از نشستن روی یونیت وحشت دارند، کار کردن در سرعت و گشتاور پایین تر می تواند یک مزیت باشد ؛ چرا که ارتعاش و صدا کمتر خواهد شد و به کاهش استرس آنها کمک زیادی می شود.

با همه این تفاسیر، هندپیس های الکتریکی به دلیل کارایی نهایی بیشتر و کاستن طول پروسه درمان، بیشتر مورد استفاده دندانپزشکان قرار می گیرد.

 

technologies in dentistry

عکسبرداری دیجیتالی 

مطب شما بعد از یک دوربین باکیفیت، باید مجهز به مجموعه مناسبی از رترکتورهای لب و گونه، آینه های اکلوزال و باکال باشد. وجود یک دستیار در کنار شما برای کار عکاسی می تواند کمک کننده باشد. عکس های شما به نوع کاری که میخواهید انجام دهید بستگی دارد. به عنوان مثال یک تصویر داخل دهانی معمولی نمی تواند بازتاب مناسبی از اکلوزال باشد این عکس ها قرار است در تشخیص بهتر و تکمیل سوابق بیمار ما را کمک کند. لازم است قبل از اقدام، با بیماران درمورد مناطق حساس احتمالی صحبت کنید و به آنها اطلاع دهید که در اثر وجود هوا روی دندان یا آینه، ممکن است صدایی ایجاد شود.

  

digital photography

ین نوع عکسبرداری سریعتر بوده و اثرات پرتوی کمتری نسبت به عکسبرداری قدیمی دارد. به محض اینکه عکس دیجیتالی دندان بیمار گرفته شد، بعد از چند ثانیه روی صفحه کامپیوتر ظاهر می شود. دندان پزشک با بزرگ کردن تصویر می تواند مشکلات احتمالی را تشخیص داده و سپس توصیه ها یا درمان های مورد نیاز را ارائه دهد. عکسبرداری دیجیتالی خطر کمتری برای بیماران دارند. اثرات پرتوی این عکسبرداری 90% کمتر از عکسبرداری قدیمی می باشد.

دوربین و رادیوگرافی دیجیتال دستگاه عکاسی Smile Line - Smile Lite MDP

دستگاه عکاسی Smile Line - Smile Lite MDP

برای مشاهده ,خرید, قیمت , تجهیزات  دندان پزشکی  کلیک کنید 

دیشدال بزرگترین فروشگاه اینترنتی در زمینه دندانپزشکی، با گستره ای متنوع از مواد و تجهیزات مورد نیاز دندانپزشکان محترم، «تجربه ی لذت بخش یک خرید اینترنتی» را به همراه دارد. ارسال به موقع، ضمانت بهترین قیمت و همچنین اصالت برند محصولات، سه اصلی است که دیشدال همواره به آن پایبند بوده و با رعایت آن بستری جامع، جهت دسترسی به برندهای متنوع و مطرح جهانی را به آسانی و تنها با چند کلیک، برای جامعه دندانپزشکی ایران فراهم آورده است. تیم پشتیبان دیشدال در تلاش است که با همراهی کردن شما در این مسیر تجربه ای ماندگار برایتان رقم بزند.

نظرات بازدیدکنندگان