کاربردترین نکات برای مدیریت ترس کودکان از دندانپزشکی

کاربردترین نکات برای مدیریت ترس کودکان از دندانپزشکی

اولین مراجعه هر کودک به دندانپزشک از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر دچار اضطراب و ترس شود جبران آن کاری سخت و اثرات آن تا پایان عمر باقی می ماند و اگر بین دندانپزشک و کودک رابطه ای دوستانه ای برقرار گردد اثرات آن در بزرگسالی هم باقی می ماند. 

Image result for ‫اولین مراجعه هر کودک به دندانپزشک‬‎

دندانپزشکی اطفال، شاخه ای تخصصی در علم دندانپزشکی محسوب می شود که به طور ویژه، از کودکان تا جوانان را در برمیگیرد. این اقشار، ویژگی های روحی خاص خود را دارند و به همین دلیل، متخصصان این عرصه، با چالش های متفاوتی سروکار دارند. 

برخورد اولیه با کودکان 

بچه ها، بچه هستند! آنها مسوولیت محرز و مهمی در کنترل رفتارشان ندارند اما شما در جایگاه یک فرد بالغ و یک پزشک، این مسوولیت را در بیشترین حد دارا هستید. آموختن مهارت های ارتباط با آنها، می تواند کار شما را ساده تر کند و چالش های کمتری همراه داشته باشد. کار با کودکان در درجه اول نیازمند صبر و شکیبایی است. آنها را با تماس چشمی مناسب و کلمات صحیح با خود همراه کنید. داستان های کودکانه تعریف کرده و برایشان آواز بخوانید! با این روش ها، یک ملاقات خوشایند و جالب داشته باشید و به دندانپزشک محبوب بچه ها تبدیل شوید!

برخورد اولیه با کوکان می تواند بسیاری از مسائل بعدی را تقویت یا ضعیف کند. با آرامش رفتار کردن، شوخی کردن، سرگرم کننده بودن و برخورد صمیمانه می تواند تاثیرات مطلوبی داشته باشد. به آنها اجازه دهید با شما دوست شوند و احساس کنند همه چیز مرتب است!

از بیان نکات فنی و پزشکی خودداری کنید

کودک مفهوم نکاتی مثل عفونت، پوسیدگی، کشیدن و …. را نمی داند و بیان چنین نکاتی غیر از اضطراب برای کودک فایده ای ندارد. فقط کافی است به کودک گفته شود که برای زیبا کردن و خوشبو کردن دهان لازم است دندانپزشک دهان او را ببیند. ذکر نکات فنی را به کادر مطب بسپارید.

آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا به طور مشروط استفاده از SDF را توصیه کرده است

سیلور دی آمین فلوراید (SDF)یکی دیگر از گزینه های مناسب برای درمان پوسیدگی است که متخصصان مطرح توصیه می کنند. استفاده از این ماده سریع، ساده و بدون درد است و می تواند روند پوسیدگی را تا زمانی که اجرای رستوریشن دائمی امکانپذیر شود متوقف نماید.

زمان، اساس کار با کودکان است. بنابراین راه حل های ساده و سریع برای انجام روش های مشابه می تواند تجربیات بهتری خلق نماید. استفاده از کامپوزیت های فلو ایبل تر به دلیل سرعت و سازگاری بیشتر با حفره های کوچک دندان های کودکان می تواند رستوریشن های مناسب تری را برای آنها به ارمغان آورد.

همچنین استفاده از گلاس آینومرها به جای ترمیم های کامپوزیتی به دلیل مقاومت بیشتر، آزادسازی فلوراید و کاهش ریسک پوسیدگی های مکرر می تواند مفید واقع شود. گلاس آینومرهای GC Fuji TRIAGE برای استفاد در زمینه کودکان توصیه می شود. متریال این مواد هیدروفیلی بوده و برای ست شدن نیاز به رطوبت سطح دارد.

همراهی محلول کاندیشنر اسید پلی آکریلیک 20 درصد به جای روش های سنتی می تواند نتیجه بهتری حاصل کند. اگر بیمار شما کودکی باشد با حفره ای عمیق در دندان دائمی و شما نتوانید تشخیص دهید که او به روت کانال تراپی نیاز دارد یا خیر، محصول Biodentine می تواند گزینه ای مناسب باشد تا منتظر شوید و ببینید که چگونه بدون هیچ گونه ترمیم دائمی به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

به کار گیری هر روشی با هماهنگی والدین


البته زمانی که لازم است حرکات کودک کنترل شود، به صورت معمول از خود پدر و مادر کمک گرفته شود. درعین حال، از این روش‌ها باید آگاهانه استفاده شود. به این معنا که پیش ازاجرا، با والدین صحبت شود و آن‌ها از موضوع مطلع باشند. صحبت با والدین اهمیت زیادی دارد و طی آن والدین نیز باید مشکلات سیستمیک و سابقه بیماری کودک را با دندان پزشک مطرح کنند تا روشی متناسب انتخاب شود. انتخاب روش درست و توجه به نکات ریزی که در زمان اجرا باید مدنظر قرار گیرد، از نکات مهمی است که بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

 طراحی مطب کودکانه

اگر به صورت تخصصی برای اطفال کار می کنید، دکوراسیون مطب می تواند کاملاً مطابق سلیقه یک کودک باشد. بنابراین لازم است سرگرم کننده، آرامش دهنده، مهیج و جذاب باشد. به کار بردن رنگ های روشن، وجود اسباب بازی ها، کتاب ها، مجلات، تلویزیون و سی دی های کارتون و محیط های بازی کودکانه از ویژگی های یک مطب دندانپزشکی اطفال محسوب می شود.

Image result for ‫دندان پزشکی کودکان‬‎

برای مشاهده ,خرید, قیمت , تجهیزات  دندان پزشکی  کلیک کنید 

دیشدال بزرگترین فروشگاه اینترنتی در زمینه دندانپزشکی، با گستره ای متنوع از مواد و تجهیزات مورد نیاز دندانپزشکان محترم، «تجربه ی لذت بخش یک خرید اینترنتی» را به همراه دارد. ارسال به موقع، ضمانت بهترین قیمت و همچنین اصالت برند محصولات، سه اصلی است که دیشدال همواره به آن پایبند بوده و با رعایت آن بستری جامع، جهت دسترسی به برندهای متنوع و مطرح جهانی را به آسانی و تنها با چند کلیک، برای جامعه دندانپزشکی ایران فراهم آورده است. تیم پشتیبان دیشدال در تلاش است که با همراهی کردن شما در این مسیر تجربه ای ماندگار برایتان رقم بزند.

   

نظرات بازدیدکنندگان