خانه مجله دندانپزشکی دیش دال مقالات عمومی برای مردم


روش صحیح استفاده از نخ دندان

زمان مورد نیاز برای مطالعه:۲دقیقه

روش صحیح استفاده از نخ دندان

متاسفانه اکثر مردم اطلاعات کافی از نحوۀ مراقبت از دندان و لثه های خود ندارند و رعایت بهداشت دهان و دندان را به مسواک زدن خلاصه کرده اند؛ در صورتی که مسواک زدن تنها یک بعد از موارد این بهداشت را شامل می شود.  از جمله عوامل موثر در بهداشت دهان و دندان استفاده از نخ دندان است که درصد بالایی از مردم در استفادۀ آن کوتاهی می کنند؛ و بیشی دیگر که از نخ دندان استفاده می کنند، با نحوۀ صحیح استفاده از نخ دندان آشنا نیستند. در این مقاله میپردازیم به نحوه استفاده صحیح از نخ دندان با ما همراه باشید.

استفاده منظم از نخ دندان باعث از بین رفتن پلاک ها شده و از بروز بیماری های مربوط به دندان هم جلوگیری خواهد کرد . نخ دندان همچنین از باقی ماندن ذرات غذا در بین دندان ها ، از پوسیدگی دندان ها و بوی بد دهان نیز جلوگیری خواهد کرد .بهتر است قبل از مسواک زدن دندان های خود از نخ دندان استفاده کنید زیرا مسواک به تنهایی قادر به برطرف کردن ذرات باقی مانده غذا در بین دندان ها نخواهد بود و همچنین لازم به ذکر است که استفاده از نخ دندان باعث جلوگیری از خونریزی لثه ها نیز می ‎شود.

استفاده منظم از نخ دندان نه تنها باعث سلامت دندان ها می‎شود ، بلکه به بهداشت دهان و دندان نیز کمک خواهد کرد. علاوه بر این استفاده روزمره از نخ دندان به شما امکان می‎دهد تا به طور مرتب دهان خود را بررسی کرده و در صورت بروز تورم و سایر علائم بیماری، درصدد درمان آن برایید .

بسیاری از بیماری ها مانند ایدز باعث ایجاد تورم و قرمزی در دهان خواهند شد . بیماری دهان و دندان می‎تواند باعث از بین رفتن لثه ها و ریشه دندان ها شود و مسواک زدن به تنهایی باعث از بین رفتن میکروب ها و پلاک های موجود بر روی دندان ها نخواهد شد .

مطالعات نشان می ‎دهند افرادی که هم از مسواک و هم از نخ دندان استفاده می‎کنند ، 38% کمتر از افرادی که تنها از مسواک برای مراقبت از دندان ها استفاده می‎کنند، دچار خونریزی های لثه می‎شوند.

 فواید استفاده از نخ دندان

1-      موثرترین ابزار برای نظافت دقیق دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها استفاده از نخ دندان است .

2-      پزشکان توصیه می کنند تا از نخ دندان روزانه حداقل یک بار استفاده بشود چرا که مانع آلودگی لثه و تجمع جرم مابین دندان ها می شود .

3-      کاربرد نخ دندان فقط برای بیرون آوردن غذا از بین دندان ها نیست، حتی اگر هیچ غذایی بین دندان های شما گیر نکرده باشد، بازهم لازم است حداقل یك بار در شبانه روز از نخ دندان استفاده كنید.

4-      استفاده از نخ دندان با اسانس نعنا، گزینۀ خوبی برای خوش بو کردن دهان است.

5-      محققان دریافته اند که استفاده از نخ دندان می تواند از سکته قلبی یا مغزی نیز جلوگیری کند. با استفاده از نخ دندان همچنین می توانید بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش را از بین ببرید زیرا نبود جرم از خطر مریض شدن شما می کاهد.

6-       مزایای استفاده از نخ دندان از همان روز اول استفاده آغاز می شود و امتیازات بسیاری برای لثه و دندان های شما دربردارد. غفلت در استفاده از نخ دندان، غفلت در حفظ سلامتی دندان و لثه است.

فیلم نحوه صحیح استفاده از نخ دندان