خانه مجله دندانپزشکی دیش دال مقالات دندانپزشکی


3 ترفند هنگام کار با کامپوزیت های فلو

زمان مورد نیاز برای مطالعه:۲دقیقه

3 ترفند هنگام کار با کامپوزیت های فلو

کامپوزیت دندان قابل سیلان محتوای پرکننده کمتری داشته و متعاقبا خواص فیزیکی آنها مثل مقاومت در برابر سایش واستحکام نیز درمقایسه با کامپوزیت های دارای محتوای بالاتر پرکننده نیز پایین تر است این مواد همچنین انقباض حین پلیمریزاسیون بسیار بیشتری را نیز نشان می دهند و باید همواره در لایه های نازک به کار روند با وجود این که سازندگان، کاربرد وسیع تر این کامپوزیت ها را پیشنهاد می کنند ولی این مواد به نظر می رسد برای کاربرد در برخی از ترمیم های کلاس 1 کوچک، به عنوان مواد مسدود کننده شیارها و فرورفتگی، به عنوان مواد مخصوص تعمیر لبه ها به شکل رایج تر به عنوان اولین قطعه کامپوزیت در نقش لاینر زیر کامپوزیت های هایبرید یا قابل متراکم سازی، مناسب ترند. باوجود این که قابلیت مرطوب سازی مطلوب، سهولت کاربرد و ویژگی های کاربردی از اختصاصات معمول این مواد است، ولی موارد تجویز بالینی کاربرد این مواد محدود است.

نکته ها و ترفندها برای کار با کامپوزیت های فلو

نکته 1: از این نوع کامپوزیت به عنوان Base ترمیم خود استفاده کنید.

اکثر دندانپزشکان معتقدند که کامپوزیت فلو دارای عملکرد فوق العاده به عنوان لاینر برای ترمیم‌های عمیق در خلف دهان می‌باشند. این رایج ترین استفاده از کامپوزیت های فلو در درمان‌های معمول است.

از کامپوزیت فلو در ترمیم‌های مستقیم و عمیق خلقی که همراه با بی نظمی‌هایی در بیس می‌باشد، می‌توان استفاده کرد. سپس ادامه‌ی ترمیم، با یک کامپوزیت با میزان فیلر بالا انجام می‌شود. ویسکوزیته پایین و خواص خود تسطیح کامپوزیت فلو آن را به یک بیس مطلوب تبدیل می‌نماید.

کامپوزیت فلو به تمام شیارهای موجود و نواحی که دسترسی به آن‌جا وجود ندارد، جریان یافته و آن‌هارا پر می‌نماید.

به نظر می‌رسد استفاده از کامپوزیت فلو در ترمیم‌های قدامی، زیبایی را به خطر می‌اندازد. کامپوزیت flowable ترنسلوسنت تر از کامپوزیت های معمولی است و هنگامی که در ترمیم‌های قدامی استفاده می شوند، نور از طریق کامپوزیت به حفره دهان عبور کرده و دندان خاکستری به نظر می‌رسد.

   

نکته 2: فضایی را برای استفاده از کامپوزیت فلو در زیر ترمیم اصلی نگه دارید.

از کامپوزیت فلو به عنوان یک بیس یا لاینر در باکس ترمیم مستقیم خود پیش از قرار دادن کاموپوزیت Bulk fill استفاده نمایید. پس از قرار دادن دو لایه از باندینگ، یک لایه نازک از کامپوزیت فلو اضافه نموده و آن کیور نمایید. این عمل کمک می‌کند تا از ایجاد هر گونه void هنگام قرار دادن کامپوزیت bulk fill روی آن جلوگیری شود.

کامپوزیت فلو همچنین دارای رادیواپسته‌ی بالاست. مورد در تشخیص بین ترمیم و پوسیدگی ثانویه در قرار ملاقات های آینده با بیمار کمک کننده خواهد بود.

     

نکته 3: کاوش روش های جدید برای استفاده از ویژگی‌های کامپوزیت فلو برای نتایج بهتر در بیماران

از کامپوزیت فلو همچنین می‌توان برای ترمیم‌های کلاس V استفاده نمود. با استفاده از کامپوزیت فلو در این گونه موارد، دیگر انقباض پلیمریزاسیون و مشکلاتی هموچون سایش در مارژین‌های ترمیم وجود نخواهد داشت.

استفاده از این نوع کامپوزیت در ترمیم‌های full-mouthنیز مفید است. با استفاده از یک کامپوزیت فلو  می‌توان از ایجاد void در مواد به کار رفته در overdenture جلوگیری نمود. همچنین، هنگام استفاده از یک screw-retained appliance از کامپوزیت فلو می‌توان جهت سیل حفرات دسترسی استفاده نمود. بسته به محل حفره‌ی دسترسی، می‌توان از کامپوزیت به رنگ دندان یا لثه استفاده نمود.

استفاده از کامپوزیت فلو در هنگام کار با Invsalign clear retainers نیز توصیه می‌شود. این ریتینر اتصالاتی دارد که می‌توان به جای برکت‌های معمول مورد استفاده قرار گیرد. در این روش مقداری کامپوزیت فلو در داخل تری قرار داده شده و سپس روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. در مرحله بعد کامپوزیت کیور خواهد شد. به محض برداشت تری، کامپوزیت روی دندان‌ها باقی می‌ماند.

استفاده ازکامپوزیت فلو درحفرات کلاس II نیز توصیه می‌شود. گاهی اوقات را در حفرات اکلوزال باریک نیز قابل استفاده هستند.

    همچنین از این نوع کامپوزیت می‌توان جهت تطابق در نواحی قدامی مانند پر کردن انواع incisal-edge استفاده نمود.

برای مشاوره , راهنمای انتخاب و خریدکامپوزیت و  محصول های مرتبط کلیک کنید 

دیشدال بزرگترین فروشگاه اینترنتی در زمینه دندانپزشکی، با گستره ای متنوع از مواد و تجهیزات مورد نیاز دندانپزشکان محترم، «تجربه ی لذت بخش یک خرید اینترنتی» را به همراه دارد. ارسال به موقع، ضمانت بهترین قیمت و همچنین اصالت برند محصولات، سه اصلی است که دیشدال همواره به آن پایبند بوده و با رعایت آن بستری جامع، جهت دسترسی به برندهای متنوع و مطرح جهانی را به آسانی و تنها با چند کلیک، برای جامعه دندانپزشکی ایران فراهم آورده است. تیم پشتیبان دیشدال در تلاش است که با همراهی کردن شما در این مسیر تجربه ای ماندگار برایتان رقم بزند.