خانه مجله دندانپزشکی دیش دال مقالات دندانپزشکی


اشتباهاتی که هنگام کار با کامپوزیت ها نتایج را خراب میکنند

زمان مورد نیاز برای مطالعه:۲دقیقه

اشتباهاتی که هنگام کار با کامپوزیت ها نتایج را خراب میکنند

کامپوزیت ها محبوب ترین ماده برای ترمیم دندان هستند. دلیل اصلی این شهرت کاملا واضح است . رنگ آن ها با رنگ طبیعی دندان ها هماهنگ است، با دوام بوده و به سادگی به دندان می چسبند و نیازی به استفاده از گیرمکانیکی ندارند و می توان به راحتی آنها را به هرشکلی در آورد یکی از مواد بسیار مفید و در عین حال متنوع در دنیای دندانپزشکی هستند که اغلب برای رستوریشن های مستقیم به کار می روند. با این حال، اشتباهات رایج در هنگام کار با این مواد ممکن است نتایج را تغییر داده و برای دندان بیمار مشکلاتی به بار آورد.

در این مطلب سعی شده به این اشتباهات اشاره مختصری شود تا با آگاهی از آنها، بتوان نتایج مطلوب و درخشانی در فیلد ترمیم حاصل آورد.

* اجازه به رطوبت برای آلوده کردن پرپ

هنگام استفاده از آمالگام، مقادیر کم بزاق تأثیر زیادی بر خروجی کار ندارد اما این موضوع در مورد کامپوزیت ها صدق نمی کند. ورود و آغشته شدن بزاق یا خون حتی به میزان ناچیز می تواند عملکرد کامپوزیت را تحت تأثیر قرار دهد و باعث کاهش استحکام باندینگ گردد. بنابراین حفظ ایزولیشن نکته بسیار مهمی است که کاربران باید در نظر داشته باشند. استفاده از رابردم تا حدی این مشکل را آسان می کند اما بسیاری از دندانپزشکان به دلیل وقت گیر بودن از آن بهره مند نمی شوند. در صورت شدید بودن خونریزی نیز می توان از لیزرهای بافت نرم استفاده نمود.

* عجله برای کیور کردن

کیور کردن کامپوزیت از لحاظ زمان مناسب و دقت لازم، نکته مهم بعدی است که متاسفانه بعضی از دندانپزشکان زمان کافی را به آن اختصاص نمی دهند و عجولانه رفتار می کنند. حتماً دقت کنید که نور کافی و مناسب به ناحیه موردنظر تابیده شود و از تغییر ماهیت فیزیکی کامپوزیت مطمئن شوید. در بعضی مواقع، دندانپزشکان با دیدن آبی نشدن و درخشان ماندن مواد، به کیور کردن ادامه  می دهند بدون اینکه مطمئن باشند اینکار درست است. در یک مطالعه انجام شده در نروژ، حدود 78 درصد خریداران لایت کیور، از ارزش و اهمیت وسیله خریداری شده اطلاعی نداشتند!

* عدم توانایی در هندلینگ متریال

یک دندانپزشک ممکن است کامپوزیت های مختلفی را در مطب خود داشته باشد؛ با استفاده های متنوع ، کاربردهای وسیع و فرمولاسیون و برندهای گوناگون. اما علاوه بر لزوم آگاهی از تفاوت های آنها، نحوه هندلینگ و کار با آنهاست که اهمیت بیشتری دارد. مثلاً، زیاده روی در فرایند اچینگ می تواند حساسیت های دندانی را منجر شود. یا برعکس، کم کاری در این زمینه، استحکام ناکافی باندینگ را به همراه دارد. بنابراین اطلاعات کافی در زمینه تعادل استفاده از مواد و نحوه کار با متریال باید یکی از اولویت ها باشد.

  

* عدم استفاده از بزرگنمایی!

کاربرد کامپوزیت ها یک تکنیک حساس با مراحل چندگانه در مقیاس کوچک است. دندانپزشکانی که در حین کار با این مواد از ابزار بزرگنمایی بهره نمی گیرند، نمی توانند جزئیات لازم را ببینند. به دلیل تعدد گام ها، باید مطمئن شوید می توانید یک دیدگاه جامع و عالی از همه کاری که قرار است انجام دهید داشته باشید. بنابراین به منظور حصول نتیجه بهتر و صرف زمان کمتر، به میدان دید بینایی خود و هماهنگی های دستی اکتفا نکنید و از تکنولوژی های جدید استفاده کنید.