خانه مجله دندانپزشکی دیش دال مقالات عمومی برای مردم


همه چیز درباره پولیش کردن دندان

زمان مورد نیاز برای مطالعه:۲دقیقه

همه چیز درباره پولیش کردن دندان

دندان های صاف، براق و بدون لک واقعا می توانند اعتماد به نفس شما را بهبود ببخشند. یکی از روش های دستیابی به لبخندی جذاب و درخشان پولیش دندان است. بسیاری از دندانپزشکان پس از اتمام بیشتر درمان های خود پولیش دندان را اجرا می کنند.در مطب های شلوغ، این کار را دستیار دندانپزشک انجام می دهد و در برخی موارد دندانپزشک نیز آن را انجام می دهد.

پولیش دندان روندی بدون درد است و بسیاری از بیماران از آن لذت می برند. دندانپزشک از یک ابزار مخصوص و خمیر پولیش استفاده می کند. در صورتی که لکه های روی دندان بیمار سمج باشند، از یک ابزار پولیش هوا استفاده می شود که با استفاده از آن هوا و آب با فشار به روی دندان پاشیده می شوند و از ماده ای ساینده برای پولیش دندان استفاده می شود. دندانپزشکان در برخی موارد از این روش درمانی تنها برای چند دندانی استفاده می کنند که پس از اسکیلینگ زرد مانده اند. در پولیش درمانی باکتری ها از سطح ریشه دندانی که در طول جراحی دندان بیرون زده است، زدوده می شوند.

خمیر پولیش:

خمیر مورد استفاده برای این روش درمانی به خمیر پروفی مشهور است که مخفف خمیر پروفیلاکسی است. این نامگذاری به جهت اثر محافظتی و پیشگیری از بیماری آن انجام گرفته است. دندانپزشکان از مدل های مختلف این خمیر برای تمیز کردن سطح دندان استفاده می کنند. این خمیرها لکه ها را می زدایند و آسیبی به ساختار دندان وارد نمی کنند. البته برخی از مدل های آن میزان سایندگی بیشتری دارند و در آینده دندان را مستعد زرد شدن می کنند. دندانپزشک بسته به شدت لکه های روی دندان از خمیر مناسب استفاده می کند.

خمیر پروفیلاکسی تکنیو

مزایای پولیش دندان چیست؟

تجمع پلاک روی دندان می تواند باعث بیماری لثه شود. در این روش سطوح زبر روی دندان که محل خوبی برای تجمع پلاک هستند برطرف می شود.

از سوی دیگر پولیش دندان با برطرف کردن تارتار و پلاک و از بین بردن باکتری ها از بوی بد دهان پیشگیری می کند. نخ دندان کشیدن و مسواک زدن به طور منظم کافی نیست. مسواک و نخ دندان به همه جای دهان دسترسی ندارند و ممکن است برخی نقاط تمیز نشده باقی بمانند. پولیش بهترین راه برای رهایی از بوی بد دهان و ارتقا بهداشت دهان و دندان است.

با نوشیدن و خوردن مواد غذایی دندان های شما به تدریج دچار لکه می شوند. این امر می تواند اعتماد به نفس شما را کاهش دهد. پولیش باعث می شود که دندان های سفیدتر و درخشان تری داشته باشید.

بین سلامت دهان و دندان و سلامت کل بدن ارتباط ثابت شده ای وجود دارد. با ارتقا بهداشت دهان و دندان خود از بیماری هایی مانند سکته قلبی و دیابت پیشگیری می کنید.

جرم گیری و پولیش دندان دو روش به صرفه و کم هزینه در بین درمان های دندانپزشکی به حساب می آیند. انجام این روش های درمانی دو بار در سال باعث می شود که دندان های سفیدی داشته باشید و در طولانی مدت نیازی به بلیچینگ دندان نداشته باشید. سایر روش های سفید کردن دندان با هزینه بیشتری همراه هستند.

آیا پولیش دندان ضروری است؟

هر چند پس از اجرای این درمان دندان های شما براق و صاف می شوند، اما انجام آن ضرورتی ندارد. این روش درمانی هیچ منفعتی به جز زیبایی ندارد و تاثیری بر جلوگیری از پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سرطان دهان ندارد. جرم گیری دوبار در سال برای سلامت دهان و دندان ضروری است اما پولیش کردن دندان پس از جرم گیری به عنوان یک گزینه تکمیلی به شمار می رود و می توانید از آن صرف نظر کنید. هر چند پولیش دندان درمانی ضروری به شمار نمی رود، اما می تواند ظاهر لبخند شما را بهبود ببخشد و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. در صورتی که سطح دندان شما لکه دار شده است، برای بهبود ظاهر خود با دندانپزشک مشورت کنید.