خانه مجله دندانپزشکی دیش دال کلیپ های آموزشی


معرفی انواع فورسپس های دندانپزشکی

زمان مورد نیاز برای مطالعه:۲دقیقه

معرفی انواع فورسپس های دندانپزشکی

فورسپس (جمع فورسپس یا یک اسم جمع در نظر گرفته می شود که نوع مفرد ندارد ، غالباً برای اشاره به یک جفت فورسپس است ؛ جمع لاتین دیگر آن به شکل (forcipes  ) در بیشتر دیکشنری ها ثبت نشده است و دیگر کاربردی ندارد) ابزار دستی ، و نوعی انبر دستی بوده و برای گرفتن و نگه داشتن اشیاء بکار می‌رود. زمانی از آن استفاده می‌شود که به علت عمیق بودن ناحیه عمل، ناچار به وسیله‌ای با دسته بلند و جا انگشتی برای فیکس کردن انگشتان می‌باشیم و یا زمانی که انگشت ها برای برداشتن جسمی ریز زیادی بزرگ هستند و یا دست ها اشغال اند اما نیاز داریم چیزهای دیگری را نیز همزمان حمل کرده و نگه داریم. اصطلاح “فورسپس” تقریباً منحصراً در حوزه پزشکی استفاده می شود. در خارج از حوزه ی پزشکی، معمولاً افراد از انواع فورسپس های دندانپزشکی به عنوان موچین ، انبر ، انبردست و یا گیره استفاده می کنند.

کاربرد فورسپس

دندانپزشک با استفاده از فورسپس دندان را میگیرد و سپس کاملا سنجیده تا جای ممکن آن را عقب و جلو تکان می دهد. از آنجا که استخوان اطراف دندان قابل فشرده شدن می باشد. حفره ی دندان به تدریج بزرگ می شود. با این روند، دامنه ی حرکات دست دندانپزشک به اطراف افزایش می یابد. علاوه بر تکان دادن دندان، دندانپزشک دندان را به عقب و جلو خواهد چرخاند. این عمل چرخشی به کندن دندان کمک خواهد کرد. در اصل دندانپزشک با استفاده از این ابزار نیرویی دقیقا روی ریشه وارد می کند . و در نهایت دندان به حدی لق می شود که دندانپزشک قادر خواهد بود آن را بیرون بکشد.

جنس فورسپس

فورسپس دندانپزشکی از جنس فولاد کربنی بوده و قابلیت استریل شدن در دمای بالای درستگاه اتوکلاو (دستگاهی برای استرلیزه کردن ابزارهای دندانپزشکی) را دارد.

بسته به عملکرد، می توان انواع فورسپس های دندانپزشکی را به دو گروه اصلی طبقه بندی کرد:

این نوع از انبر ها باید در برابر انواع مختلف فشارات و ضربه های جسمی و شیمیایی مایعات بدن ، ترشحات ، مواد تمیز کننده و روش های استریلیزه مقاومت کنند.

این نوع از انبر ها از مواد ها و یا پلاستیک هایی با کیفیت پایین تر ساخته شده و بعد از یکبار استفاده دیگر به کار نرفته و غیر قابل استفاده خواهند شد.