خانه مجله دندانپزشکی دیش دال مقالات عمومی برای مردم


چگونه یک نخ دندان مناسب را انتخاب کنیم

زمان مورد نیاز برای مطالعه:۲دقیقه

 چگونه یک نخ دندان مناسب را انتخاب کنیم

یکی از مهم‌ترین ابزارها برای مراقبت از سلامت دهان و دندان نخ دندان مناسب است. اگر حس می‌کنید با وجود استفاده از انواع خمیر دندان‌های خوش‌بوکننده و سفیدکننده باز هم نفس خوش بویی ندارید، به ‌احتمال ‌زیاد مشکل از نوع نخ دندان زدن شما است. یا این کار را اصلاً انجام نمی‌دهید یا روش درستی برای انجام دادن آن ندارید و یا از نخ دندان مناسب برای پاک کردن فضای میان دندان‌های خود استفاده نمی‌کنید.

قبل از آن‌که به معرفی انواع مختلف نخ دندان بپردازیم، بهتر است کمی در خصوص مزایای نخ دندان زدن حرف بزنیم. موضوعی که ممکن است بسیاری آن را ندانند و تصور کنند درحالی‌که روزی دو تا سه وعده مسواک می‌زنند و از بهترین و مرغوب‌ترین خمیردندان‌ها استفاده می‌کنند، دیگر نیازی به استفاده از نخ دندان ندارند.تجمع پلاک‌های دندانی در ابتدا منجر به التهاب لثه‌ها و درنهایتایجاد عفونت دندانی و در اغلب موارد بروز آسیب‌های جدی به دندان می‌شوند. جبران این آسیب‌های دندانی به‌جزهزینه‌بر بودن بسیار دشوار و دردناک است.

تنها راه چاره‌ برای دچار نشدن به این وضعیت و حفظ سلامت دندان و لثه‌ها نخ دندان کشیدن است. بدون شک اگر قبل یا بعد از هر بار مسواک زدن خود را به نخ دندان کشیدن عادت داده باشید، هرگز دچار پوسیدگی‌های جدی دندان در اثر تجمع پلاک نخواهید شد و می‌توانیدسال‌هایطولانی‌تری از نعمت دندان طبیعی برخوردار باشید.

انواع نخ دندان

اگر نخ دندان زدن جزو کارهای ترک‌نشدنی و روزمره‌ی شماستو یا می‌خواهید به آن عادت کنید، بد نیست بدانید که این وسیله‌ی بهداشتی انواع مختلفی دارد که بهتر است آن‌ها را بشناسید تا به‌این‌ترتیب بهترین و مناسب‌ترین نوع نخ دندان را که مناسب نوع دندان‌ها و البته شرایط شماست، برگزینید.

نخ دندان موم دار

این نوع نخ دندان دارای یک پوشش نازک از موم و محبوب‌‌ترین نوع نخ دندان است زیرا حرکت آن مابین دندان‌ها بسیار آسان‌‌تر می‌شود. با این حال، حرکت نخ دندان موم دار می‌تواند بین دندان‌هایی که بسیار نزدیک به هم هستند، کمی دشوارتر باشد، اما این نوع نخ‌ها محکم هستند و احتمال پاره شدن آنها در این دندان‌های فشرده به هم خیلی کم است.

نخ دندان بدون موم

این نوع نخ دندان، نخی است که اغلب توسط کسانی انتخاب می‌شود که دندان‌های آنها خیلی نزدیک به هم و محکم هستند. نخ دندان بدون موم محکم نیست و می‌تواند خیلی راحت سائیده و پاره شود.

نوار دندانی

اگر چه نوار دندان مانند نخ دندان سنتی است، اما رشته های آن صاف تر و پهن‌‌تر است. نوارهای دندان دارای انواع موم دار و بدون موم هستند و برای تمیز کردن بین دندان‌هایی که نزدیک به هم نیستند، مناسب می‌باشند.

"سوپر" فلاس

این نوع نخ‌ها بیشتر از نخ، شبیه رشته‌ی لیافی و دارای یک بخش سفت در هر طرف برای کنترل بهتر در طول استفاده هستند. سوپر فلاس یک گزینه مناسب برای افرادی است که دارای براکت، بریج یا ایمپلنت‌های دندانی می‌باشند.

نخ دندان پلی تترافلوئورواتیلن (PTFE)

این نوع نخ از الیاف مصنوعی بسیار بادوام ساخته شده است که می‌تواند تا حد زیادی در مقابل کشیدگی و فشاری که در هنگام استفاده از آن اتفاق می‌افتد، مقاومت کند. این نخ برای استفاده در میان دندان‌هایی که به هم نزدیک هستند و نخ دندان زدن را با  مشکل مواجه می‌کنند، بسیار مناسب است.

عبور دهنده نخ دندان

نخ دندان از میان این وسیله سوزن مانند رد می‌شود. استفاده از آن، عبور دادن نخ دندان را در میان فضاهای مختلف بین دندان‌ها آسان‌تر می‌نماید.

نگهدارنده نخ دندان

نگهدارنده‌ها را می‌توان در حال حاضر همراه با نخ دندانی که روی آن قرار دارد خریداری کرد، و یا شما می‌توانید هر نخ دندانی را که دوست دارید در قسمت "Y" شکل آن قرار داده و از آن استفاده نمائید. استفاده از آن، نخ دندان زدن را برای بسیاری از افراد آسانتر می‌کند.

ماساژور ویج استیمولاتور لثه (Wedge Stimulator)

شکل مثلثی یک ماساژور ویج استیمولاتور لثه (Wedge Stimulator) که از چوب یا پلاستیک ساخته شده، برای از بین بردن پلاک از دندان در اطراف خط لثه و کاهش التهاب در بافت لثه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چگونه نخ دندان مناسب را انتخاب کنیم؟

هنگامی که فاصله بین دندان‌هایتان زیاد است، یک نخ دندان ضخیم انتخاب کنید

اگر فضاهای بزرگی بین دندان‌های شما وجود دارد، یک نخ دندان خیلی ضخیم را انتخاب کنید. برخی از گزینه‌ها برای این موارد شامل نوار دندان یا نخ دندان‌های سوپر فلاس هستند. انتخاب یک نخ دندان ضخیم کمک خواهد کرد تا اطمینان حاصل کنید که در واقع تمام سطوح دندان‌هایتان را تمیز کرده‌اید. همچنین استفاده از نخ دندان ضخیم، باعث می‌شود نخ دندان زدن آسان‌‌تر شود.

  • اگر شما می‌توانید یک نخ دندان معمولی را به راحتی مابین دندان‌هایتان حرکت دهید، و می‌توانید شکاف‌های بین دندان‌هایتان را ببینید، می‌توانید تشخیص دهید که فاصله بین دندان‌هایتان زیاد است.
  • محتمل‌‌ترین دلیل برای داشتن شکاف‌های بزرگ بین دندانی، این است که شما دندان‌هایتان را کشیده‌اید یا مقدار زیادی جرم (calculus) در فضای بین دندانی داشته‌اید که بعد از پاکسازی جرم و تمیز کردن دندان، توسط دندانپزشک شما از بین رفته‌اند. البته این امکان نیز وجود دارد که شما به طور طبیعی دارای فاصله بین دندانی بزرگی باشید. اگر بخواهید بین دندان‌هایتان بریج کاری داشته باشید، به این فاصله‌ها نیاز خواهید داشت.