خانه مجله دندانپزشکی دیش دال مقالات دندانپزشکی


چگونه می توان در خرید اتوکلاو دندانپزشکی بهترین رو انتخاب داشت

زمان مورد نیاز برای مطالعه:۲دقیقه

چگونه می توان در خرید اتوکلاو دندانپزشکی بهترین رو انتخاب داشت

بی شک فرایند استریل ابزار و تجهیزات دندانپزشکی به دلیل ارتباط مستقیم با سلامت بیماران و کادر درمان باعث شده تا بخش استریل {CSR}یکی از مهترین و حساس ترین بخش های هر مرکز یا مطب دندانپزشکی باشد و اتوکلاو به عنوان قلب تپنده این بخش از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است . شیوع روز افزون بیماری های جان سخت مانند هپاتیت و ....

در سالهای اخیر و لزوم اطمینان کامل از صحت فرایند استریل موجب شده اهمیت استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی به روز و استانداد بیش از پیش آشکار گردد.از سوی دیگر به دلیل زمان بر بودن پروسه استریل . استفاده از یک اتو کلاو استانداد و کارآمد که از علم و تکنولوژی روز دنیا برخوردار باشد,در سرعت عمل شما و رضایت مراجعین به مطب دندانپزشکی بسیار تاثیر گذار خواهد بود 

وقتی برای خرید یک اتو کلاو جدید به بازار مراجعه می کنید با مدلها برندها و قیمت های مختلفی برخورد می کنید که امکانات متعددی را به شما ارائه می کنند . این حجم ار تنوع می تواند برای خیلی از خریداران گیج کننده باشد و با این سوال مواجه شوند .

چگونه بهترین اتوکلاو دندانپزشکی را برای کلینیک خود انتخاب کنید ؟

عقیم سازی فرایندی است که با آن ، ارگانیسم ها و اسپورهای موجود در شیء  را از  بین می برد . این کار را برای جلوگیری از عفونت که بسیار بد میباشد میخواهیم از بین می بریم . ابزارهای دندانپزشکی که با خون و غشاهای مخاطی غیرقابل تماس هستند . ابزار هایی مانند انبردست ، کورته ، فورسپس ، قیچی ، آسانسور ، پرونده و… در تماس هستند .این ابزار همیشه باید قبل از استفاده استریل شوند . ساده ترین راه استریل کردن این ابزارها در کلینیک دندانپزشکی شما با استفاده از اتوکلاو دنداپزشکی است.

انواع اتو کلاو دندانپزشکی

انواع مختلفی از اتوکلاوها وجود دارند که طبق نوع سازهای قابل عقیم سازی طبقه بندی می شوند . متداول ترین انواع آن موارد زیر است .

اتوکلاو کلاس N

در خرید اتوکلاو کلاس N باید بسیار دقت کنید براساس استاندار این اتوکلاو قادر است ابزارهای جامد که بدون پوشش می باشد را استریل نماید. به این ترتیب تضمینی برای استریل وسایل که دارای پوشش می باشند همانند پارچه یا کاغذ مدیکال و نیز وسایل حفره دار وجود این سیستم فاقد پمپ وکیوم می باشد. اینها برای کلینیک های دندانپزشکی توصیه نمی شوند 

اتوکلاو کلاس S

وسایلی که در این نوع اتوکلاو می‌توان استریل نمود توسط کارخانه سازنده مشخص می‌شود. این اتوکلاو می‌تواند ابزار آلات بدون پوشش جامد یا پوشش دار جامد ، مواد نساجی مثل پارچه ، گاز تک لایه و وسایل سوراخ دار B را استریل نماید. یک اتوکلاو کلاس S می‌تواند با پمپ وکیوم یا بدون آن تجهیز شود و قطعاً دارای سیکل خشک‌کن است.

اتوکلاوهای کلاس B

این اتوکلاو می‌تواند تمام انواع ابزار و وسایل پوشش دار جامد و بدون پوشش ، مواد نساجی و ابزار سوراخ دار مدل B و مدل A را استریل نماید. اتوکلاوهای این رده دارای پمپ وکیوم قدرتمندی است که می‌تواند تا حدود ۰/۹- بار خلاء ایجاد کند.

عواملی که باید قبل از انتخاب اتوکلاو دندانپزشکی در ذهن داشته باشید

همانطور که مشخص کرده ایم ، اتوکلاو کلاس B مناسب ترین نیاز کلینیک های دندانپزشکی ما خواهد بود  . آنها را قادر می سازد طیف زیادی از ابزارها مانند ضد زاویه های بسته بندی شده یا توربین را استریل کنیم. با این حال ، وقتی صحبت از انتخاب مدل های دندانپزشکی می شود باید نکات زیر را در نظر داشته باشیم.

ظرفیت اتوکلاو

اتوکلاو کلاس B با ظرفیت های مختلفی تولید می شود که از ۸ لیتر تا ۲۴ لیتر متغیر است. هرچه ظرفیت بیشتر باشد ، در هر چرخه می توان از ابزارهای بیشتری استفاده کرد . در آنها هر چه انرژی بیشتری در هر چرخه عقیم سازی مصرف شود ، اتوکلاو گران تر خواهد بود. بنابراین ، ما باید ظرفیت اتوکلاو را برای تأمین نیازهای خود تنظیم کنیم . این کار معقول نیست که بخواهیم اتوکلاو بخریم با ظرفیت بسیار بیشتری از آنچه واقعاً نیاز داریم. این به ما کمک می کند تا در خرید اولیه یک اتوکلاو دندانپزشکی به خرج دهیم . همچنین در استفاده روزانه آن ، در هزینه خود صرفه جویی کنیم . علاوه بر این ، در بسیاری از مواقع راحت تر داشتن دو اتوکلاو کوچکتر از یک بزرگتر وجود دارد. از این طریق می توانیم دو چرخه عقیم سازی همزمان را انجام دهیم.

مدت زمان چرخه استریلیزاسیون اتوکلاو دندانپزشکی

همیشه راحت است نگاه کنید که مدت زمان عقیم سازی کامل در اتوکلاو چه مدت طول خواهد کشید . تعداد زیادی اتوکلاو با چرخه سریع هست . این می تواند در فرآیند عقیم سازی باعث صرفه جویی در وقت شود ، اما اینها گرانتر هستند.

ضمانت و خدمات فنی

نکته مهمی که هنگام انتخاب اتوکلاو دندانپزشکی برای خود در نظر داشته باشید ، ضمانت و خدمات فنی است. اکثریت اتوکلاوها دارای ضمانت بین یک تا دو سال هستند . یکی از مزایای ۲ اتوکلاو دندانپزشکی چیست ؟

در صورت نیاز به ترمیمی دیگر ، یکی از آنها استفاده خواهد شد .

قیمت 

قیمت اتوکلاو دندانپزشکی معمولاً با قابلیت اطمینان و خواص آن ارتباط نزدیکی خواهد داشت . مارک های اروپایی یا آمریکایی معمولاً با کیفیت عالی ارائه می دهند  . مارک های چینی یا کره ای اتوکلاو های اقتصادی با کیفیتی ارائه می دهند  .اینها  فقط ممکن است برای یک کلینیک کوچک دندانپزشکی کافی باشند.

لوازم جانبی

اتوکلاو کلاس B همچنین می تواند دارای لوازم جانبی باشد که در موارد خاص می تواند بسیار مفید باشد . اتوکلاوهایی با چاپگر هستند که به شما امکان می دهند به راحتی سازهای استریلیزه شده خود را ردیابی کنید .