خانه مجله دندانپزشکی دیش دال مقالات دندانپزشکی


چند نکته در انتخاب و خرید اندوموتور دندانپزشکی

زمان مورد نیاز برای مطالعه:۲دقیقه

چند نکته در انتخاب و خرید اندوموتور دندانپزشکی

اندوموتورها، روشی ساده برای استفاده از فایل های اندو را در اختیار دندانپزشکان قرار می دهند و احتمال شکسته شدن فایل را در طول پروسه اندو تا حد زیادی کاهش می دهند. این دستگاه‌ها اغلب برای سیستم‌های مختلف روتاری قابل تنظیم هستند و سرعت و تورک قابل تنظیم دارند.

موتور روتاری اندو موتور اندو VDW-Silver Reciproc

اما برای خرید دستگاه اندوموتور، لازم است به چه نکاتی توجه شود؟ 

با چه سیستم روتاری شروع کنیم؟

انتخاب سیستم‌های روتاری در بازار متنوع امروز کاملاً سلیقه‌ای است الزاماً برای استفاده از فایل روتاری به موتور اندو احتیاج ندارید و می‌توانید به یک هندپیس کم سرعت مخصوص سیستم روتاری مثلاً یک هندپیس 1:64 بسنده کنید (در بازار به آن به طور مصطلح سرآنگل مخصوص روتاری می‌گویند). هر سیستم فایلی که انتخاب می‌کنید سلیقه‌ای است اما حتماً باید انتخاب شما از یکی از برندهای شناخته‌شده باشد و نه کپی‌های چینی یا کره ای یا … از سیستم‌های فایل روتاری اوریجینال انتخاب کنید. ساخت آلیاژ و طراحی فایل‌های روتاری تکنولوژی بسیار پیشرفته ای را می‌طلبد و شرکت‌های محدودی در دنیا صاحبان این تکنولوژی‌ها هستند. کپی‌های سایر کشورها اکثراً نمی‌تواند حائظ ویژگی‌های محصولات این شرکت‌ها باشد. برای شروع شاید سیستم‌هایی که تعداد فایل کمتر و باتوالی مشخص دارند، کار شما را راحت کنند. امروزه بیشتر شرکت‌های شناخته شده در بازار چنین سیستم‌هایی را به بازار عرضه کرده‌اند.

موتور روتاری اندو موتور اندو کوکسو Coxo - C-Smart-1 Pro

موتور اندو کوکسو Coxo - C-Smart-1 Pro


کنترل سرعت و گشتاور

یک اندوموتور با قابلیت کنترل سرعت و گشتاور، یک از ابزارهای دقیق و کامل محسوب می شود. محدوده سرعت معمولی که در درمان های اندودونتیکس استفاده می شود، بین 150 تا 650 دور در دقیقه است. سرعت های بالاتر از این محدوده، برش های بهتری ایجاد می کند اما در عین حال، احتمال شکستگی های بیشتر فایل نیز وجود دارد. استفاده از سرعت پایین و گشتاور بالا، شکل پذیرفته شده دهه های گذشته بود. با این حال شواهد نشان می دهد که در این ترکیب سرعت و گشتاور، احتمال بروز خطاهای یاتروژنیک وجود دارد. اما در تکنیک های جدید، استفاده از سرعت کم و گشتاور پایین به عنوان اصل صحیح در حال اجراست.

ر
ابطه میان نوع ابزار و گشتاور به شرح زیر است:

- تیپر کوچکتر و کمتر: ارزش گشتاور پایین تر

- تیپر بزرگتر و بیشتر: ارزش گشتاور بالاتر

بنابراین سعی کنید اندوموتوری را انتخاب نمایید که انعطاف زیادی در تنظیم سرعت و گشتاور داشته باشد تا بتوانید در موقعیت های مختلف و سیستم های فایلی متفاوت، بصورت بهینه از آن استفاده کنید.عملکرد خودکار

موتورهای اندودونتیک مدرن، با ویژگی های عملکردی خودکار تولید می شوند که باعث ساده تر شدن فرآیندهای اندودونتیکی و کاهش عوارض خواهد شد. توقف خودکار، ارسال خودکار و عملکرد معکوس خودکار (AutoReverse) از قابلیت هایی است که در جدیدترین اندوموتورها دیده می شود. عملکرد معکوس خودکار می تواند چرخش فایل را به جهت معکوس تغییر دهد و این قابلیت، بار وارده بر فایل روتاری را تا حد چشمگیری کاهش داده و مانع شکسته شدن فایل می شود. هنگامی که این بار اضافی برداشته شود، موتور به طور خودکار به چرخش پیش فرض خود باز می گردد. اندوموتوری با آپشن هایی اینچنین، یک ابزار بسیار ارزشمند برای متخصص اندو محسوب می شود که به جلوگیری از عواقب ناخواسته و نامطلوب کمک شایانی می کند.سازگاری با سیستم فایل

یک اندوموتور
منعطف، با سیستم های فایل مختلف سازگاری دارد. اگر در نهایت اقدام به خرید یک اندوموتور فاقد عملکرد رسیپروکیشن نمودید، در استفاده از یک فایل روتاری رسیپروکیشن مانند Wave One محصولی از دنسپلای و Unicone تولید کمپانی ویزارد، با محدودیت روبرو خواهید شد. اما باید دانست که تمامی اندوموتورهای قدیمی، با فایل های نسل های قدیمی تری همچون ProTaper ، Hero Shaper ، Mtwo و ... سازگار هستند.


باتری

منبع تأمین انرژی نیز یکی از پارامترهای تعیین کننده و مهم در انتخاب اندوموتور محسوب می شود. اکثر این موتورها به باتری های قابل شارژ نیکل یا لیتیوم یونی مجهز هستند که هردو، دارای قدرت مشابهی بوده اما باتری های لیتیوم یونی، دارای سرعت شارژ شدن و تخلیه شدن بالاتری نسبت به انواع نیکلی هستند. همچنین باتری های لیتیوم یونی، فاید قابلیت memory effect هستند. این پدیده زمانی اتفاق می افتد که باتری قبل از اینکه کاملاً خالی شود، مجدداً شارژ گردد. تعداد دفعاتی که باتری می تواند شارژ گردد، از مقیاس های مهم تعیین کننده ظول عمر باتری است. به طور معمول، باتری های قابل شارژ اندوموتورها می توانند تا حدود 200 الی 500 بار شارژ و تخلیه شوند. مدت زمان لازم برای شارژ کامل دستگاه نیز از نکات کلیدی است که باید در نظر گرفته شود.


ادغام با اپکس لوکیتور

امروزه اکثر اندوموتورهای جدید موجود در بازار، با اپکس لوکیتور ادغام شده اند و این اتفاق، نیاز به دو دستگاه را در پروسه های درمان اندو از بین می برد. این دستگاه ها، می توانند به صورت مجزا در نقش یه موتور و یا اپکس لوکیتور، عمل نمایند و همچنین به صورت ترکیبی از هر دو، قابل استفاده باشند. برخی از برندهای تولیدکننده موتور اندو بر پایه اپکس لوکیتور عبارتند از : Ionyx Endy 6200، Micro Mega MM Control، Morita TriAuto ZX2 و VDW Gold Reciproc.

برای مشاهده, قیمت ,انتخاب و خرید اندوموتور دندانپزشکی کلیک کنید 

دیشدال بزرگترین فروشگاه اینترنتی در زمینه دندانپزشکی، با گستره ای متنوع از مواد و تجهیزات مورد نیاز دندانپزشکان محترم، «تجربه ی لذت بخش یک خرید اینترنتی» را به همراه دارد. ارسال به موقع، ضمانت بهترین قیمت و همچنین اصالت برند محصولات، سه اصلی است که دیشدال همواره به آن پایبند بوده و با رعایت آن بستری جامع، جهت دسترسی به برندهای متنوع و مطرح جهانی را به آسانی و تنها با چند کلیک، برای جامعه دندانپزشکی ایران فراهم آورده است. تیم پشتیبان دیشدال در تلاش است که با همراهی کردن شما در این مسیر تجربه ای ماندگار برایتان رقم بزند.